لذت کتاب خریدن

کتاب می خریم ولی نمی خوانیم

خیلی وقت ها در جمع ، کلاس یا کارگاهی شرکت کردیم که طی آن کتاب یا کتاب هایی معرفی شده؛ آن لحظه احساس کردیم باید حتما کتاب را بخریم و بخوانیم. بگذریم از اینکه بعضی افراد کتاب های معرفی شده یادشون میرود ولی آن دسته افرادی که اسم کتاب و نویسنده را یادداشت می کنند و در کتاب فروشی ها به سراغ آن می روند، همینکه کتاب به دستشون رسید از خواندن آن منصرف می شوند یا اکثر وقت ها تا نیمه هایی از آن را می خوانند و بعد از مدتی نیمه کاره  رهایش می کنند، البته جا داره یادی کنیم از اقلیت دوستانی که مرتب کتاب می خوانند(دمتون گرم ولی این متن برای شما نیست، هرچند می توانددر انتخاب موضوع کمکتان کند) قصد داریم در ادامه به این موضوع بپردازیم که چرا کتاب نمی خوانیم یا کتابی در کتاب فروشی چشم ما را می گیرید بعد از خریدن سال ها و نسل ها در کتابخانه خاک می خورد.

بنده خیلی وقت ها کتاب توصیه شده یا بعبارتی معرفی شده را می خوانم؛ اگر شما هم به همین شکل کتاب می خوانید بهتره هرچه زودتر سلیقه ی کتابخوانی خود را پیدا کنیم عم از سبک نوشته، فونت ، کاغذ، نشر، موضوع و … که کم کم به انتخاب خودمان کتاب بخوانیم، این موضوع کمک می کند عزت نفس و لذت کتاب خواندن دو چندان شود منتهی نیازمند دقت و توجه خواننده است.

سعی کنید کتاب هایی برای خواندن انتخاب کنید که الان نیازمند آن ها هستید، معمولا کتابی را که نیاز داشته باشیم نصفه رهایش نمی کنیم، پس امکان دارد گاهی کتابی بدرد ما نمی خورد که آن را نمی خوانیم بعبارتی اشتباه انتخاب شده است؛در اینجور مواقع بهتر آن که آن را مطالعه نکنید (این بهانه ای نباشد که از تنبلی هر کتابی را نخوانیم؛ هیچکس نمی تواند خودش را گول بزند)

گاهی کتابی انتخاب کرده ایم چون به هنگام خرید احساس کردیم کتاب به سبک و سیاق ما نزدیک است، به هر دلیل تا وسط های آن خواندیم و متوجه شده ایم که از سلیقه ما خیلی دور است، هیچ ایرادی ندارد یک سبک متفاوت هم تجربه کنیم ( چیزی که از ما کم نمی شود که هیچ بلکه یک چیزی هم اضاف می شود) پس سعی کنیم سبک هایی که برایمان جدید هستند را بخوانیم.

گاهی کتابی نه سلیقه ی ماست نه انتخابش کردیم بلکه به اجبار از سمت کوچ یا مربی معرفی شده است یا در مورد کارمان مجبور به مطالعه آن هستیم؛ در اینجور مواقع هرجور که شده سریعتر از هر کتابی بخوان و تمامش کن. نباید فراموش کنیم “همیشه قرار نیست همه چیز اونجوری باشد که ما می خواهیم”

در آخر یک توصیه یا تجربه کوتاه:

اگر کتاب های نصفه و نیمه تان یا کتاب هایی که بعد از خرید باز نشدند در کتابخانه زیاد است؛ همین الان کتاب خریدن را متوقف کنیدو طبق دسته بندی که در بالا انجام دادم برای خواندنشان برنامه ریزی کنید. پایان هر کتاب هم یک هدیه کوچیک برای خودتان در نظر بگیرید.(فقط کتاب هدیه ندید مگر آخرین کتابتان در کتابخانه باشد)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید